Dažniausiai pasireiškiančios penkios infekcijos Europos Sąjungoje

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras pranešė, jog šiuo metu penkios infekcijos – chlamidiozė, kampilobakteriozė, salmoneliozė, gonorėja ir tuberkuliozė yra dažniausiai nustatomos infekcinės ligos Europos Sąjungos ir Europos Ekonominės Erdvės šalyse. Šios infekcijos sudaro 75 proc. visų šalyse registruojamų infekcinių susirgimų.

Infekcines ligas sukelia mikroorganizmai (bakterijos, virusai, parazitai arba grybai), kurie patenka į žmogaus organizmą ir jame dauginasi. Žmonės mikroorganizmais gali užsikrėsti įvairiausiais būdais: per orą, vandenį ar maistą. Į žmogaus organizmą mikroorganizmai gali patekti per sąlytį su kitais žmonėmis, gyvūnais, augalais ar net nematomais nešvarumais, esančiais ant daiktų, kuriuos žmogus liečia.

Chlamidiozė ir gonorėja yra lytiškai plintančios infekcijos. Chlamidinė infekcija žinoma kaip „tyli“ infekcija, nes dažniausiai užsikrėtę asmenys neturi jokių simptomų ar nusiskundimų. Kiekvienas lytiškai aktyvus asmuo gali užsikrėsti chlamidine infekcija ir kuo didesnis lytinių parnerių skaičius, tuo didesnė rizika užsikrėsti. Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – tai susilaikyti nuo lytinių santykių ar turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas. Riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu.

Kampiliobakteriozė, salmoneliozė – tai per užterštą maistą plintančios infekcijos. Kampilobakteriozė paplitusi visame pasaulyje. Kampilobakterijos gali daugintis maisto produktuose, esančiuose vakuuminėse pakuotėse, užšaldytoje mėsoje ir paukštienoje išgyvena keletą mėnesių. Jos jautrios aukštai temperatūrai, rūgščiai aplinkai, druskai, dezinfekcinėms medžiagoms. Salmoneliozė paprastai nėra pavojinga gyvybei, tačiau kai kuriems žmonėms – ypač kūdikiams ir mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms, žmonėms po organų transplantacijos, nėščioms moterims ir žmonėms su nusilpusia imunine sistema – išsivysčiusios komplikacijos gali būti pavojingos.

Tuberkuliozė – tai oro lašiniu būdu perduodama liga, nuo kurios yra skiepai. Tuberkuliozė – viena grėsmingiausių, plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių ligų, sąlygojančių didelį mirtingumą. Susirgimų skaičius yra toks didelis, kadangi egzistuoja ne tik aktyvi, bet ir latentinė (slaptoji) tuberkuliozės forma, kuri sudaro 90 % visų susirgimų.

Straipsnyje panaudota Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Parengė: visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Čijunskaitė

 

Random Posts