DAŽNIAUSI PAVOJAI VAIKAMS VASARĄ


• Saulės pavojai.
Dėl per ilgo ar neatsargaus buvimo saulėje vaikai gali patirti šilumos smūgį. Požymiai gali atsirasti staiga ar vėliau – tai pykinimas, troškulys, galvos svaigimas, mieguistumas, sutrikusi koordinacija, raumenų traukuliai, sąmonės netekimas, galintis pasibaigti netgi mirtimi.
Pagalba. Atverti kvėpavimo takus ir atvėsinti vaiko kūną – nunešti jį į pavėsį, vėsinti šaltu vandeniu, duoti gerti vėsaus vandens ir gabenti į ligoninę.
• Apsinuodijimai.
Apsinuodyti vaikai gali nuo maisto, gėrimų, augalų, buitinės chemijos ar vabzdžiams skirtų purškiklių. Dažniausi apsinuodijimo požymiai – tai pykinimas, vėmimas, kvėpavimo sutrikimai, sąmonės netekimas.
Pagalba. Apsinuodijus šarmais, rūgštimis ar benzinu – negalima vaiko vimdyti, kad neprakiurtų skrandis, bet reikia duoti gerti daug vandens, aktyvintosios anglies ir gabenti į ligoninę.
Apsinuodijus vaistais, grybais, augalais reikia sukelti vėmimą, tačiau stebėti, kad neužspringtų ir duoti gerti daug vandens, aktyvintosios anglies, paguldyti ant šono, tikrinti pulsą, jei reikia daryti dirbtiną kvėpavimą ir nedelsiant gabenti į ligoninę.
• Vabzdžių įgėlimai.
Alerginės reakcijos į vabzdžių įgėlimus – gana dažnai pasitaikantys atvejai. Visada pravartu pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis. Įvykus alerginei reakcijai atsiranda patinimas, kuris gali užblokuoti kvėpavimo takus ir žmogus gali uždusti. Taip pat gali pasireikšti anafilaksinis šokas, prikimti ar švokšti balsas, tinti veidas.
Pagalba. Kuo greičiau sugirdykite vaistų, skirtų alergijai slopinti. Net ir nealergiškam žmogui gali būti pavojingas vabzdžio įgėlimas į burną ar ryklę, pavyzdžiu, geriant.
• Galvos traumos.
Važiuojant dviračiu, riedučiais ar riedlente būtinai vaikui tvirtai užsekite šalmą ir uždėkite kūno apsaugas.
Pagalba. Ant sutrenktos vietos dėkite šaltus vandens butelius ar ledukus. Jei vaikas stipriai susitrenkė galvą – gabenkite pas gydytoją patikrinti.
• Skendimas.
Prie vandens telkinių vaikų negalima išleisti iš akių, net jei telkinys ir nedidelis. Atminkite, kad vaikas gali prigerti net ir trijų centimetrų gylio telkinyje.
Pagalba. Reikia suteikti pirmą pagalbą skęstančiajam. Būtina nedelsiant pradėti gaivinti, pabandžius tai atlikti 2 min. – kviesti greitąją medicinos pagalbą ir toliau tęsti gaivinimą.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ingrida Jokubauskė

Random Posts