Birželio 5 dieną buvo minima Pasaulinė aplinkos apsaugos diena

 

Pasaulinė aplinkos apsaugos diena Jungtinių Tautų iniciatyva minima nuo 1972 metų. Tai diena, kuria siekiama atkreipti pasaulio visuomenės dėmesį į jos vykdomos veiklos poveikį aplinkai.

Prie aplinkos išsaugojimo ir klimato kaitos mažinimo galime prisidėti kiekvienas iš mūsų. Kiekvienas galime sąmoningai pasirinkti veiklą, kuri daro mažesnį poveikį aplinkai. Ir tai daryti galime kasdien.

Daugelis turbūt neįsivaizduojame savo kasdienio gyvenimo be apšvietimo, šaldytuvo, šaldiklio, skalbimo mašinos, automobilio, televizoriaus, kompiuterio ir kitų prietaisų. Visi šie gyvenimo kokybės „gerintojai“ reikalauja nemažai elektros energijos, o tai skatina klimato kaitą, ledynų tirpimą, klimato atšilimą ir daugelį kitų veiksnių, dėl kurių keičiasi pasaulis. Keletas patarimų, kurie padės ne tik patogiai gyventi naudojantis buitiniais prietaisais, bet ir saugos mūsų planetą. Būkite racionalūs – nereikia galingų  buitinių prietaisų. Pagalvokite, ar neužmirštate išjungti kompiuterio, televizoriaus, šviesos išeidami keliolikai minučių. Norėdami išgerti puodelį arbatos geriau naudokite elektrinį virdulį, o ne dujinę ar elektrinę viryklę. Išnaudokite saulės energiją. Keiskite kaitrines lemputes į mažai elektros naudojančias.

Štai dar keletas patarimų, kurie padės saugoti aplinką:

Rūšiuokite atliekas. Naudokitės specialiai popieriui, plastikui, metalui ir kitoms atliekoms skirtais konteineriais. Mokinkite vaikus rūšiuoti atliekas.

Naudokite organines atliekas kompostui. Vėliau visą tai galima panaudoti kaip natūralią trąšą dirvožemiui. Priešingu atveju, organinės atliekos, patekusios į sąvartynus, išskiria metaną, kuris prisideda prie šiltnamio efekto didinimo.

Pradėkite dažniau važinėti dviračiu ar vaikščioti pėsčiomis. Galbūt šiandien automobilis nebūtinas?

Kambariuose stenkitės auginti kuo daugiau augalų. Oras bus grynesnis ir nereikės taip dažnai atidarinėti langų.

Nemeskite nebenaudojamų baterijų į šiukšliadėžes – jas nuneškite ir įmeskite į prekybos centruose esančias specialias talpyklas.

Taupykite popierių. Jam pagaminti naudojama mediena, popierius ir energija.

Nedenkite langų žaliuzėmis ar ritininėmis užuolaidomis. Saulė galės įšildyti kambarius ir reikės mažiau radiatorių teikiamos šilumos.

Taupykite vandenį: plaudami indus ir valydami dantis užsukite čiaupą.

Naudokite savaime suyrančius maišelius. Neišmeskite stiklainių. Juos dar galima naudoti konservavimui.

Sodinkite medžius. Penki pasodinti medeliai ateityje sugers bent vieno lėktuvo teršalus.

Saugokite miškus, nekirskite medžių. Nustatyta, kad medžiai sugeria penktadalį dėl žmogaus veiklos į atmosferą patenkančių anglies dvideginio dujų. Tuo tarpu vienas medis sugeria net 6 kg CO2.

Padarykime taip, kad kiekviena metų diena būtų Pasaulinė aplinkos apsaugos diena! Kiekvienas iš mūsų galime saugoti aplinką ir išsaugoti žemę ateities kartoms.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

Random Posts