BIRŽELIO 26-OJI – MINIMA TARPTAUTINĖ KOVOS SU NARKOMANIJA IR NARKOTIKŲ KONTRABANDOS DIENA,

kurią 1987 metais paskelbė Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja. Narkotikai – tai cheminės medžiagos, sukeliančios centrinės nervų sistemos intoksikaciją (apnuodijimą) ar panašų psichinių funkcijų pokytį. Narkomanija – tai liga, kuri atsiranda dėl trumpalaikio ar sistemingo narkotinių medžiagų vartojimo.

Kaip atpažinti, kad žmogus vartoja narkotikus?

Žmogui vartojančiam narkotikus pasireiškia miego sutrikimai, dažna nuotaikų kaita, agresija, žmogus sunkiai susikoncentruoja, pablogėja atmintis, nesiorientuoja aplinkoje, mato haliucinacijas. Nagai ir plaukai sausi, lūžinėja, dantis pakenkia ėduonis. Smarkiai krenta kūno masė, blyški oda, vangūs, monotoniški judesiai, iš burnos sklinda acetoną ar actą primenantis kvapas.  Paraudusios akys, išsiplėtę ar sumažėję vyzdžiai, slogos požymiai. Žmogus slepia savo buvimo vietą, savo užsiėmimus, bendrauja su įtartinais, keistais draugais. Vis dažniau meluoja, švaisto pinigus, nuolat skolinasi.

Narkotikų rūšys:

  • Kanapės.
  • Ekstazis
  • Heroinas
  • Kokainas
  • Amfetaminas
  • Lakios medžiagos ir t.t. Išvis jų yra apie kelis šimtus rūšių.

Patarimai ir profilaktika.

Nevartoti jokių narkotikų, nes ir po vieno karto gali atsirasti priklausomybė. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, daug dėmesio skiriama narkotikų vartojimo prevencijai, reabilitacijai, vykdomoms įvairioms programoms. Pati sėkmingiausia narkotikų vartojimo prevencija – auklėjimas šeimoje, vertybinių nuostatų formavimas, vaiko problemų sprendimas ir tėvų pavyzdys, kuris teigiamai veikia nepilnametį, padeda ugdyti teigiamus vaiko įgūdžius.

Tik kartu, tik bendromis pastangomis mes turime kovoti su šia visuotine problema.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ingrida Jokubauskė

Random Posts