BALANDŽIO 27 D – TARPTAUTINĖ TRIUKŠMO SUVOKIMO DIENA

 

Triukšmu yra vadinamos įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangos, galinčios sukelti nepalankias pasekmes sveikatai. Nuolatinis triukšmas veikia kaip nervinę įtampą ir stresą sukeliantis veiksnys, todėl yra priskiriamas prie fizikinių veiksnių, skatinančių ligų atsiradimą ir progresavimą.

Klausos sutrikimus dažniausiai išgyvena:

  • vairuotojai;
  • asmenys dirbantys žemės ūkyje;
  • statybos srities darbuotojai;
  • maisto pramonės darbuotojai;
  • tekstilės srityse.

Pagrindiniai triukšmo šaltiniai yra transportas, pramonės įmonės, statybos darbai, ventiliacijos įrenginiai, kaimynų veikla, šventiniai renginiai. Buityje taip pat naudojama daug triukšmo šaltinių: televizoriai, muzikiniai centrai, muzikos instrumentai, vaikų žaislai, dulkių siurbliai, skalbiamosios mašinos ir t. t.

Sveikatai pavojus iškyla, kai garsas yra labai didelis, dėl to žmogus gali iš karto apkursti: suaugusiems kurtumas išsivysto, jei garso lygis didesnis kaip 140 dB, vaikams, – 120 dB. Laikinas kurtumas gali išsivystyti esant 110 dB triukšmo lygiui, trunkančiam 1 min. 29 sek. Jei garso lygis nuolat didesnis kaip 85 dB, po kelių metų gali žymiai susilpnėti klausa. Miegas gali būti sutrikdomas, kai triukšmo lygis patalpoje didesnis nei 30 dB. Jei miegas trikdomas nuolat, atsiranda nuovargis, dažnai skauda galvą. Naujausių mokslinių tyrimų išvados teigia, kad dėl triukšmo sutrikęs miegas turi įtakos 2 tipo diabeto, nutukimo atsiradimui, imuniteto susilpnėjimui.

Tarptautinė triukšmo suvokimo dienos proga atkreipkime dėmesį į visiems aktualią triukšmo problemą ir kviečiame visus nuo 14.15 val. iki 14.16 val. prisijungti prie skelbiamos tylos minutės nepriklausomai nuo vietos.

 

Skatinkime tylesnių namų, tylesnių mokyklų ir tylesnės poilsio aplinkos sukūrimą. Ugdykime atsakomybę dėl tylios aplinkos išlaikymo ir kurkime sveikesnę aplinką sau ir savo vaikams, mylėkime tylą ir mokėkime išgirsti save bei kitus!

 

Parengė: Justina Kazickaitė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

 

Random Posts