Balandžio 11 d. – Tarptautinė sergančiųjų Parkinsono liga, arba raudonos tulpės, diena

Balandžio 11 – ąją visame pasaulyje minima Parkinsono ligos diena, dar vadinama raudonosios tulpės diena.

Nedaugelis žmonių žino, kad sergančiųjų Parkinsono liga solidarumo gėlė – raudona tulpė. Prieš 25 metus vienas Nyderlandų sodininkas, sergantis Parkinsono liga, išvedė naują tulpės veislę, kurią pavadino „Daktaras Džeimsas Parkinsonas“. Raudona tulpė gavo šį vardą, pagerbiant anglų gydytoją D. Parkinsoną, kuris beveik prieš 200 metų pirmasis išsamiai aprašė šią ligą.

Parkinsono liga po Alzheimerio ligos yra antra, labiausiai paplitusi lėtinė neurodegeneracinė liga, kuria serga apie 3 proc. vyresnių kaip 65 m. amžiaus žmonių. Dėl šio susirgimo sutrinka judesiai, nuotaika, pažinimo funkcija, gebėjimas ryti ir bendravimas su žmonėmis.

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras šią dieną kviečia visuomenę nelikti abejinga, atkreipti dėmesį į šią ligą, jos simptomus ir pagalbą sergantiesiems.

Kaip pastebėti ligą? Yra keturi pagrindiniai Parkinsono ligos simptomai: lėti judesiai (bradikinezija), raumenų sukaustymas (rigidiškumas), drebėjimas (tremoras) bei pusiausvyros nestabilumas vertikalioje padėtyje (posturalinis nestabilumas).

Apie 30 proc. pacientų ligos pradžioje pasireiškia neryškūs simptomai: tai gali būti nuovargis, galūnių tirpimas, nemalonūs deginantys pojūčiai. Pirmieji ligos simptomai gali būti ir raumenų sukaustymas, sustingimas, judesių sulėtėjimas, nedidelis drebėjimas. Taip pat gali pasireikšti eisenos pasikeitimų, orientacijos, rijimo ir kalbos sutrikimų, mąstymo sulėtėjimas. Dažnai liga prasideda nerimo ar depresijos simptomais.

Kaip gydoma Parkinsono liga? Deja, Parkinsono liga nėra išgydoma. Parkinsono ligos gydymas individualus kiekvienam pacientui. Dažniausiai liga gydoma vaistais, kurie ne tik pašalina simptomus, bet ir lėtina ligos progresavimą. Gydymo tikslas – palengvinti paciento funkcinės veiklos sutrikimus, palengvinti simptomus, pagerinti gyvenimo kokybę ir suteikti psichologinę pagalbą ligoniui bei jo šeimos nariams.

Svarbu susitaikyti su liga. Visais atvejais labai svarbus susitaikymo su liga procesas. Sergantieji šia liga neretai teigia, kad būtina susidraugauti su liga. Susitaikyti padeda optimizmas, artimųjų palaikymas, informacijos paieška ir bendravimas su likimo draugais.

Ligoniai, kurie nori sužinoti daugiau apie Parkinsono ligą ir bendrauti tarpusavyje, gali stoti į Lietuvos Parkinsono ligos draugiją (LPLD), kuri yra įkurta nuo 1997 m. Daugiau informacijos apie draugiją galite rasti interneto svetainėje www.parkinsonas.org.

 

Informaciniai šaltiniai: http://smlpc.lt/lt/neinfekciniu_ligu_profilaktika/ligu_profilaktika/parkinsono_liga__ka_butina_zinoti_kiekvienam.html

Random Posts