AUTOMATINIS IŠORINIS DEFIBRILIATORIUS 

Automatinis išorinis defibriliatorius– tai kompiuterinis prietaisas, kuris analizuoja širdies ritmą, atpažįsta defibriliuojamą ritmą ir atlieka defibriliaciją. Jų jau esama oro uostuose, kai kuriuose prekybos centruose, geležinkelio stotyse, įvairiose įmonėse ir kt. Kiekviena pavėluota defibriliacijos minutė 10 proc. sumažina išgyvenimo tikimybę. Neatlikus defibriliacijos arba atlikus pavėluotai, išsenka širdies energijos atsargos ir išnyksta elektrinė širdies veikla. Tokia būklė vadinama asistolija. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad, įvykus staigiai mirčiai viešoje vietoje, tikimybė išgelbėti žmogų žymiai padidėja, kai šalia yra automatinis išorinis defibriliatorius. 3 iš 4 žmonių gali būti išgelbėti, jei defibriliacija bus atlikta per pirmas keturias minutes. Bėgant laikui, ši tikimybė vis mažėja.

Kaip naudoti automatinį išorinį defibriliatorių?

Aparatą dėkite šalia paciento galvos, įjunkite ir vykdykite defibriliatoriaus nurodymus.

Išėmę iš pakelio priklijuokite defibriliatoriaus elektrodų lapelius prie nuogos ir sausos krūtinės ląstos, kaip pavaizduota ant elektrodų lapelių. Pirmasis elektrodas klijuojamas dešinėje krūtinės pusėje, žemiau raktikaulio. Kitas klijuojamas kairėje pusėje, į šoną nuo kairiojo spenelio. Jei yra keli gelbėtojai, nenutraukite gaivinimo, kol klijuojami elektrodai.

Defibriliatorius analizuoja širdies ritmą. Nelieskite ir niekam neleiskite liesti nukentėjusiojo. Vykdykite aparato duodamas balso ar vizualines komandas. Paspauskite analizavimo mygtuką, jei to prašo aparatas (jeigu defibriliatoriaus aparatas automatinis, jis tą pats atlieka).

Jei aparatas praneša, kad defibriliuoti nereikia, gaivintojas tegu toliau atlieka krūtinkaulio paspaudimus ir oro įpūtimus. Defibriliatoriaus elektrodų nuimti nereikia, kol atvyks medikai.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

Random Posts