ATSARGIAI – SOSNOVSKIO BARŠTIS!  

Šiais parazitiniais, tačiau grėsmingai neatrodančiais augalais liepos – rugpjūčio mėnesiais būna gausiai nusėtos pievos tiek miestuose, tiek užmiesčiuose. Dažna mažo ir didelio vasarotojo, dar nežinančio, kas tai per augalas ir kokį pavojų jis kelia, pirmoji pažintis gali baigtis itin liūdnai – ūmiais kūno nudegimais. Kai žydi Sosnovskio barščiai, padažnėja nuo šių augalų nukentėjusių. Sosnovskio barštis traukia smalsuolius savo neįprastu aukščiu bei lapų ir žiedyno didumu. Palankiomis sąlygomis šios piktžolės gali išaugti iki 3–5 metrų aukščio, o žiedyno skersmuo – iki 0,5 metro.

Nors augalo lapai yra maistingi, tinkami šerti naminiams gyvuliams, tačiau pavojingiausios yra augalo sultys, kurios pačios odos nedegina, tačiau reaguodamos su saulės spinduliais sumažina odos apsauginį sluoksnį ir padidina jautrumą saulės šviesai – oda parausta, ją niežti. 16–48 val. laikotarpyje oda atrodo it nudegusi, iškyla pūslės, šios galiausiai virsta šašais ir pigmentinėmis dėmėmis (panašų poveikį turi jonažolės bei rūtos). Sosnovskio barščio sultims patekus į akis, žmogus gali laikinai netekti regėjimo ar netgi apakti.

Kaip apsisaugoti?

Sosnovskio barščiai – saulės mėgėjai, todėl reikėtų vengti vaikščioti atvirais žemės ūkio paskirties plotais. Naikinant Sosnovskio barščius, rekomenduojama dėvėti priemones, apsaugančias nuo sulčių patekimo ant odos ir į akis. Augalo sultims patekus ant odos reikia tą vietą pridengti, saugoti nuo saulės spindulių, kruopščiai nuplauti su muilu ir vandeniu. Jei apsisaugoti nepavyko – kreiptis į medikus.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ingrida Jokubauskė

Random Posts