ATSARGIAI, PELĖSIAI !

 

Pelėsiai – yra grybai. Dažniausiai tai siūliniai grybai, augantys siūlais, gijomis. Šie siūlai auga ir šakojasi sudarydami tinklą – grybieną. Pelėsiai augina mažytes sporas, kurių dėka vyksta jų reprodukcija. Siūlų tinklas ir sporos yra juodos, pilkos, rudos, žalsvos ir kt., todėl jos matomos paprasta akimi. Dalis pelėsių didelės žalos žmogui nedaro ir higieniniu požiūriu yra inertiški, tačiau kita dalis pelėsių gali sukelti įvairias ligas, apsinuodijimus ir kitokius negalavimus.
Įprasta manyti, kad pelėsiai labiausiai kenkia būsto pastatams – darko apdailą, mažina konstrukcijų atsparumą, tačiau apie poveikį žmogaus sveikatai kalbama retai. Pastaruoju metu įrodyta, kad pelėsių išskiriamos medžiagos gali pažeisti beveik visas žmonių ir gyvūnų organizmo sistemas.

PELĖSIŲ PLITIMO PRIEŽASTYS:

  • Padidėjusi drėgmės kondensacija.
  • Prastas vėdinimas.
  • Nepakankamas šildymas.
  • Susidaręs šalčio tiltas.

POVEIKIS ŽMOGAUS SVEIKATAI.

Žmogaus sveikatai ypač pavojingos pelėsiams augant jų sintetinamos nuodingos medžiagos (toksinai). Jei toksinus gaminančių mikroorganizmų koncentracija didelė, tai gyvenamosios aplinkos grybinis užterštumas gali tapti sunkių ligų, tokių kaip alergija, bronchinė astma, kvėpavimo takų uždegimas, migrena, viena iš priežasčių. Pelėsių sukeltomis ligomis gali susirgti visa šeima. Nustatyta, kad švariame kambaryje 1m 3 oro yra iki 500 grybų sporų. Pelėsiai neigiamai veikia ne tik kvėpavimo takus. Su maistu jų gali pakliūti į žarnyną ir kenkti virškinimo sistemai. Ne visada pelėsių dauginimasis yra matomas, tačiau bet kuriuo atveju pažeista medžiaga tampa pelėsių sporų šaltiniu, todėl pirmasis užterštumo pelėsiu požymis – jo sporų atsiradimas ore. Kaip radiacija ar sunkieji metalai, pelėsiai daro nematomą poveikį žmonių sveikatai. Mažiausiai 15 proc. vaikų, sergančių bronchine astma, atsiskleidė jautrumas pelėsinių grybų alergenams.

Netinkamai naudojamos pelėsių pažeistos medžiagos gali sukelti trumpalaikį ir ilgalaikį poveikį sveikatai. Trumpalaikis poveikis dažniausiai pasireiškia: galvos skausmais, nerviniu dirglumu, nuovargiu, alerginėmis reakcijomis, peršalimo simptomais, infekcijomis, akių ašarojimu, odos perštėjimu, sloga, kosuliu, pneumonija, padidėjusiu jautrumu, astmos priepuoliais, viršutinių kvėpavimo takų dirginimu ir pan. Labiausiai pelėsiams jautrūs kūdikiai, maži vaikai, nėščios moterys ir žmonės su nusilpusiu imunitetu.

PREVENCIJA.

Pirmas žingsnis kovoje su pelėsiais – nustatyti jų atsiradimo vietas ir priežastis. Pelėsių naikinimo priemonės negali sustabdyti jų augimo labai ilgam laikui, jie anksčiau ar vėliau vis tiek atsinaujina, nes net pačios geriausios priemonės negali garantuoti, kad pelėsiai nebeaugs.

Galimi pelėsių šalinimo būdai:

Lauko sąlygomis. Pirmiausia pelėsiai nuvalomi kietu metaliniu šepečiu arba yra nugremžiami. Šveisdami šepečiu ar kitaip šalindami pelėsius, užsimaukite gumines pirštines ir užsidėkite apsauginius akinius. Rekomenduojama naudoti respiratorius, siekiant išvengti sporų patekimo į organizmą.

Vidaus sąlygomis. Pirmiausia paviršius nuvalomas specialiu skysčiu natrio chloro tirpalu (1 dalis chloro ir 3 dalys vandens). Palikite skiedinį ant paviršiaus kelioms minutėms, po to gerai nuplaukite švariu vandeniu ir palikite džiūti bent dvi dienas. Išdžiūvus sienoms, pelėsiai nuvalomi kietu metaliniu šepečiu, kad nepasklistų grybų pradai po erdvę. Šveičiant šepečiu būtina mūvėti gumines pirštines ir užsidėti apsauginius akinius arba respiratorių. Valydami kambario sienas uždarykite kambario duris ir atidarykite langus, kad pelėsiai nepasklistų po kitus kambarius, o išeitų į lauką. Geriausias būdas siekiant išvengti pelėsių dauginimosi yra vėdinimas ir per didelės drėgmės šalinimas. Patalpas reikia vėdinti keletą kartų per dieną, ypač virtuvę, dar geriau – kas valandą. Kad nepelytų vonios sienos ir lubos, patartina nakčiai palikti praviras vonios duris, kad iš patalpos išsisklaidytų garai ir šiluma.

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro pateiktą informaciją.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ingrida Jokubauskė

Random Posts