APIE SAVIŽUDYBES – NEBIJOKIME KALBĖTI!

 

Tarptautinė savižudybių prevencijos asociacija (TSPA) ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2003 metais nutarė, kad nuo 2004 metų rugsėjo 10-ji diena bus minima kaip PASAULINĖ SAVIŽUDYBIŲ PREVENCIJOS DIENA. Lietuvoje, kaip žinia, savižudybių rodikliai yra vieni aukščiausių visoje Europoje. Pastaruosius penkerius metus šis rodiklis Lietuvoje yra tris kartus didesnis, nei Europos Sąjungos šalių vidurkis. Akmenės rajone, 2013 metais buvo užregistruota 8 savižudybių atvejai, visi vyriškos lyties atstovai.

Kodėl žmonės žudosi?

Savižudybė – sukrečiantis ir dažnai sunkiai suprantamas įvykis. Nusižudžius žmogui pirmiausia natūraliai kyla klausimas – „kodėl“? O žinojimas, jog žmogus iš prigimties linkęs išlikti gyvu, neleidžia suprasti, kas nutinka, kad jis nusižudė.

Nors dažnai kalbant apie nusižudžiusįjį priežastimi laikomas paskutinis skausmingas įvykis (neišlaikytas egzaminas, darbo netekimas, pyktis su antrąja puse ir pan.), iš tiesų negalima pasakyti, jog žmogus nusižudė, nes jį paliko mergina, ar dėl to, kad jis neteko darbo. Vienos priežasties privedusios prie tokio poelgio dažniausiai nebūna. Savižudybė yra procesas – prie jos einama palaipsniui, vienam po kito sekant skausmingiems išgyvenimams, kai pasiekiama riba, jog žmogus nebegali ištverti to, ką jaučia. Tuomet vienintelis dalykas, apie ką žmogus galvoja – kaip nebejausti, o vienintelis matomas būdas – savižudybė.

Kaip galiu padėti sau, jeigu kyla minčių apie savižudybę?

Šiuo metu išgyveni sunkų savo gyvenimo etapą? Galbūt esi netekęs vilties, esi liūdnas, sumišęs, pasimetęs, galbūt tau kyla minčių apie savižudybę. Net jei šią akimirką atrodo, kad viskas yra beviltiška, su laiku ir reikiama pagalba tu gali įveikti savo sunkumus.

Kalbėkis apie savo jausmus ir mintis, nes tu neprivalai viso to išgyventi vienas. Jei nerandi artimų žmonių, su kuriais galėtum pasikalbėti, visuomet gali paskambinti į „Jaunimo liniją“ (8 800 28888), kur visą parą budintys savanoriai suteiks tau galimybę atvirai pasipasakoti apie savo jausmus ir mintis. Kitus emocinės paramos telefonų numerius rasi puslapyje www.klausau.lt/telefonai.

Susikurk savo atsigavimo planą. Labai svarbu turėti planą, kuriame surašyti dalykai, padėsiantys tau išgyventi akimirką, kai kils minčių apie savižudybę. Planą gali susikurti čia: http://tylazudo.lt/suzinok-dalinkis/sukurk-savo-atsigavimo-plana/.

Nepamiršk, jog tai, ką išgyveni šiuo metu, yra laikina būsena, ir, kad ateityje viskas gali būti kitaip.

Kaip galiu pastebėti savižudybės riziką?

Apie savižudybę galvojantis žmogus dažnai yra kamuojamas labai prieštaringų jausmų. Jis gali jaustis pasimetęs, vienišas, išsigandęs, liūdnas, bejėgis savo beviltiškoje situacijoje, o vienintelį būdą, kaip to nebejausti, mato savižudybę. Tačiau tuo pačiu metu toks žmogus turi ir noro gyventi, nes dažniausiai jo tikslas – nebejausti, o ne numirti. Svarbu nepamiršti, jog apie savižudybę galvojantis dar nėra nusprendęs mirti, jis jaučiasi sumišęs, nemato kitų išeičių, tačiau giliai viduje neretai tikisi būti išgelbėtas, tad vienokiais ar kitokiais būdais gali pranešti apie savo mintis.

  • Pirmiausia apie savižudiškas mintis gali signalizuoti žmogaus pasikeitusi savijauta. Jis gali atrodyti apimtas nevilties, liūdnas, užsisklendęs, pesimistiškas.
  • Pasikeitusi savijauta gali atsispindėti ir jo elgesyje: jo gali nebedominti anksčiau mėgiama veikla, jis gali atrodyti viskam abejingas, apsileisti ar elgtis rizikingai, lyg jam būtų nebesvarbi jo gyvybė. Kartais apie savižudybę galvojantys žmonės gali imti dalinti savo brangius daiktus, grąžinti skolas ar parašyti testamentą.
  • Domėjimasis savižudybės būdais bei priemonėmis, ar perdėtas domėjimasis mirties tema taip pat yra vienas iš rizikos ženklų.
  • Labai svarbu sureaguoti, jei po ilgą laiką trunkančios prislėgtos nuotaikos žmogus staiga, be jokios svarios priežasties, atrodo daug linksmesnis, žvalesnis – toks pasikeitimas galėjo įvykti todėl, jog žmogus nusprendė nusižudyti, o radęs savo problemų sprendimo būdą jaučia palengvėjimą.
  • Dažnai galvojantis apie savižudybę tiesiogiai ar netiesiogiai užsimena apie savo mintis. Jis gali prabilti apie gyvenimo beprasmybę, jog nieko nebenori, nebegali taip gyventi, nori, jog viskas baigtųsi. Kartais žmogus gali tiesiai pasakyti, jog ketina nusižudyti, ir net tais atvejais, kai atrodo, jog savižudybe yra manipuliuojama ar taip siekiama atkreipti dėmesį – tai visada yra rizikos ženklas ir į jį būtina reaguoti rimtai. Tačiau tai nereiškia, kad reikia pasiduoti šantažui. Svarbu pasirūpinti pagalba tam žmogui, tačiau nepamiršti padėti ir sau pasitariant su artimaisiais ar specialistais.

Išsamesnės rekomendacijos:

Pagalba ketinantiems nusižudyti:

http://www.jaunimolinija.lt/uploads/manager/file/Pagalba%20ketinantiems%20nusi%C5%BEudyti.pdf

Pirmoji psichologinė pagalba po bandymo nusižudyti:

http://www.jaunimolinija.lt/uploads/manager/file/Kaip%20pad%C4%97ti%20po%20bandymo%20nusi%C5%BEudyti.pdf

Informacijos šaltinis:

http://www.nebijokkalbeti.lt/apie-savizudybes/kaip-galiu-padeti-zmogui-kuriam-kyla-minciu-apie-savizudybe/

 

Parengė: Justina Kazickaitė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Random Posts