ALZHEIMERIO LIGA

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad rugsėjo 21 dieną minima Tarptautinė Alzheimerio ligos diena.

Daugelis vyresnio amžiaus žmonių pastebi, kad ilgainiui ima silpnėti atmintis. Ir nors, medikų teigimu, užmaršumas – natūralus procesas, bet ne tada, kai pamirštame planuotus susitikimus, datas, vardus, nerandame daiktų, sutrinka dėmesys, atsiranda irzlumas ir apatija. Tai gali būti progresuojančios Alzheimerio ligos simptomai. Kada ir kam reikėtų susirūpinti dėl užmaršumo?

Alzheimerio liga (toliau AL) – tai lėtinė progresuojanti, dažniausiai senyvo amžiaus žmonių galvos smegenų liga, kurios metu plonėja nervų skaidulos, nyksta jų jungtys ir pačios nervinės ląstelės (vyksta neurodegeneracija), galvos smegenyse kaupiasi specifiniai baltymai (amiloidas, proteinas Tau), sutrinka biocheminiai informacijos perdavimo procesai. Šią ligą pirmasis 1907 m. aprašė vokiečių gydytojas Aloizas Alzheimeris (Alois Alzheimer). Jis pirmą kartą porgresuojantį pažinimo funkcijų sutrikimą susiejo su specifiniais morfologiniais smegenų dariniais – neuritinėmis (senilinėmis) plokštelėmis ir neurofibriliniais tinkleliais.

Pasaulyje šia liga serga daugiau nei 30 mln. žmonių. AL dažniausiai susergama sulaukus 65–70 metų amžiaus, tačiau kartais ji pasireiškia ir anksčiau. Liga keičia žmogaus atmintį, mąstymą, elgesį ir emocijas.

Skiriami du AL tipai:

 • Ankstyvoji AL, pasireiškianti iki 65 metų (retesnė, greičiau progresuoja, labiau nukenčia aukštesniosios smegenų žievės funkcijos – kalba, praktinės veiklos įgūdžiai).
 • Vėlyvoji AL, pasireiškianti po 65 metų (dažniausia forma).

Kartais būna sunku nustatyti AL tik dėl to, kad sergantieji šia liga retai kreipiasi į gydytojus dėl silpnėjančios atminties. Tą dažniausia gali pastebėti artimieji.

10 ankstyvų AL simptomų:

 • Netenkama trumpalaikės atminties (vardų įsiminimo sutrikimas).
 • Sunkiai vykdomos elementarios užduotys (neužsega sagos, neužrakina spynos ir t.t.).
 • Trūksta apsisprendimo.
 • Sutrinka kalba (neaiškus sakinys, netikslūs žodžiai).
 • Nesiorientuojama laike ir vietoje.
 • Sutrinka abstraktus mąstymas (nesuvokia laikrodžio, pinigų, čekių prasmės).
 • Pakinta įpročiai (maišo daiktų vietas: į šaldytuvą deda piniginę, raktus).
 • Pakinta elgesys ir nuotaika (staigi ramybės ir „audros“ kaita ).
 • Sutrinka asmenybė (smulkmeniškumas, baimingumas, konfūzijos, paranoja).
 • Trūksta iniciatyvos (sutrinka veikla, nesupranta žodžių „stok“ ir „eik“ prasmės).

Alzheimerio progresavimą stabdanti programėlė

„Backup Memory“ aplikacija – tai geras pavyzdys, kaip galima panaudoti jau esamas technologijas naujiems reikšmingiems projektams sukurti. Naujoji aplikacija buvo išbandyta Tuniso Alzhaimerio Asociacijos, kuri patvirtino jos keliamą naudą pacientams. Per pažinimo skatinimą, pacientai gali atmintį išsaugoti kiek ilgiau ir sulėtinti Alzhaimerio ligos plėtimą – būtent tokiu principu buvo sukurta ir „Backup Memory“. Programėlė veikia „Bluetooth“ pagrindu. Jis naudojamas tam, kad vienas įrenginys galėtų aptikti kitą, turintį ta pačią programėlę 10 metrų spindulio atstumu. Iš karto prisijungus „Backup memory“ aplikacijoje parodoma visa informaciją apie šalia esantį įrenginį. Aplikacija padeda pacientams susivokti savo artimiausioje aplinkoje, nes identifikuoja šeimos narius, primena jų santykius bei atsiminimus, kuriais jie dalinasi tarpusavyje per įvairias fotografijas ir filmukus.

Alzheimerio ligos progresą sulėtinti skirta programėlė pasiekiama ir Lietuvoje, ją galima atsisųsti Google Play parduotuvėje:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pixelstrade.buckupmemory

Daugiau informacijos: http://sveikata.lrytas.lt/ligos-ir-gydymas/alzheimerio-progresavima-stabdanti-programele-ir-lietuvoje.htm?p=1

 

Parengė: Justina Kazickaitė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Random Posts

 • ,,Sveikatos popietė“

  Šiandien, gegužės 31 dieną, vyko jau tradicija tampanti ,,Sveikatos popietė“. Ši popietė – šiek tiek kitokia. Specialistė norinčių sužinoti daugiau […]

 • KRAUJO DONORYSTĖS AKCIJA

  DALINAMĖS AKIMIRKOMIS IŠ BALANDŽIO 24 D. VYKUSIOS NEATLYGINTINOS KRAUJO DONORYSTĖS AKCIJOS. LABAI DŽIAUGIAMĖS, KAD JOJE SUDALYVAVO NET 35 RAJONO GYVENTOJAI. […]

 • TYLOS DIETOS“ RECEPTAS – KAD DIENA BŪTŲ SVEIKA!

  „Tylos“ pusryčiai – geriausia ryto pradžia. Neskubėkite tik atsibudę iš karto įjungti visų informavimo šaltinių (TV, radijas ir pan.), kurie […]

 • PASAULIS KEIČIASI, O TU?“

  Ventos gimnazijos Jaunimo organizacija „Nestabdyk“ dalyvauja tarptautiniame projekte „Global Education Goes Local“ ir taip pat prisideda prie globalaus pasaulio vystymosi […]