Akmenės rajono savivaldybės mokinių apklausos „Žalingi įpročiai“ apibendrinimas

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai, siekdami išsiaiškinti rūkymo, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimą jaunimo tarpe, vykdė anketinę apklausą Akmenės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose. 2016 m. lapkričio – gruodžio mėnesiais apklausti Akmenės rajono ugdymo įstaigų 14–18 metų, 245 mokiniai.

60,4 proc. Apklaustųjų teigė, jog yra bandę rūkyti. Išbandyti tabaką, mokinius paskatino draugai bei noras išbandyti viską. 10,2 proc. respondentų nurodė, kad apklausos vykdymo metu rūko. Šį rūkančiųjų skaičių 48 procentais sudaro šešiolikmečiai, tačiau 100 proc. visų rūkančiųjų keturiolikmečių rūko kasdien. Rūkyti skatina daugiausia žinių trūkumas dėl tabako neigiamos įtakos sveikatai bei noras būti „kietu“. Iš rūkančiųjų 20 proc. asmenų apie savo žalingą įprotį yra informavę tėvus.

Alkoholinius gėrimus vartoja 27,0 proc. apklaustųjų, daugiau nei trečdalis šių asmenų yra 16 metų amžiaus paaugliai. Tai daro dėl to, kad alkoholis jiems padeda atsipalaiduoti, alkoholio skonis bei pats gėrimo procesas yra malonus bei dėl tokio poelgio labiau gerbia draugai. Dažniausiai respondentai vartoja silpnus alkoholinius gėrimus. 5,3 proc. apklaustųjų nepilnamečių alkoholinių gėrimų yra pirkę parduotuvėse ir jiems asmens dokumento neprireikė.

11 proc. apklausoje dalyvavusių mokinių yra bent kartą yra bandę rūkyti kanapes, 7,8 proc. bandė svaigintis uostydami klijus, tirpiklius ir kitas medžiagas bei 4,4 proc. mokinių vartojo kitas narkotines medžiagas. Du trečdaliai bandžiusių svaigintis, tai pakartotų dar kartą.

14,7 proc. respondentų teigė, kad jų klasės draugai vartoja narkotines medžiagas. Paaugliai galvoja, kad narkotikų galima įsigyti prekiautojo namuose, pas draugus, mokykloje, kieme, gatvėje, parke, diskotekoje, bare ar kitoje vietoje.

7,8 proc. apklaustųjų teigė, jog jaučia priklausomybę nuo žalingų įpročių. Mokiniai mano, kad atitraukti nuo žalingų įpročių padėtų integruotos pamokos su žmonėmis, kurie įveikė priklausomybę bei nemokami renginiai jaunimui, padedantys praleisti laisvą laiką.

Plačiau apie tyrimo rezultatus galite sužinoti Akmenės rajono savivaldybės mokinių apklausos „žalingi įpročiai“ duomenų analizėje (http://www.akmenesvsb.lt/wp-content/uploads/2017/01/Zalingi_iprociai.pdf)

Parengė: visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Čijunskaitė

Random Posts