AKCIJA „ŠVARIOS RANKOS – SVEIKAS ŽMOGUS“ PASAULINEI RANKŲ HIGIENOS DIENAI PAMINĖTI

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad kiekvienais metais gegužės 5 – ą d. Lietuvoje yra minima Pasaulinė rankų higienos diena, kurios šūkis – „Plauk rankas – saugok gyvybes“.

Rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu. Moksliniais tyrimais yra nustatyta, kad rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo vieno asmens kitam. Rankų odos raukšlėse, po nagais, žiedais ar laikrodžiais gali kauptis ir daugintis įvairūs mikroorganizmai, kurie tampa užkrečiamųjų ligų priežastimi. Žarnyno užkrečiamosios ligos (diarėjos – viduriavimai) vadinamos „nešvarių rankų“ ligomis, nes jos nesunkiai gali būti perduodamos net paspaudžiant ranką.

Šios dienos proga Akmenės visuomenės sveikatos biuras surengė akciją „Švarios rankos – sveikas žmogus“, kurios tikslas – rankų higienos įgūdžių tobulinimas. Akcijos metu, dalyviams buvo primenama kada reikia plautis rankas, kaip tinkamai nusimauti darbines pirštines, mokoma rankų plovimo taisyklių. Praktinio užsiėmimo metu buvo naudojamos specialios priemonės, kurios padėjo įvertinti mikrobų perdavimo kelią nuo vieno žmogaus kitam spaudžiant ranką, dalinantis daiktais, čiaudint ar kosint. Ant dalyvių rankų buvo užpilami specialūs nekenksmingi, mokymams skirti milteliai ir su UV spindulių lempa buvo tikrinama ar rankos tikrai švarios. Kiekvienam dalyviui padovanota po rankų plovimo technikos atmintinę.

BŪKIME ŠVARŪS IR SVEIKI!

RANKŲ PLOVIMO TAISYKLĖS:

  1. Sušlapinkite rankas vėsiu tekančiu vandeniu. Prieš plaunant rankas būtinai nusimaukite žiedus, nes po jais esantys nešvarumai nenusiplaus.

1

  1. Rankas plaukite su muilu, nes jų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus. Jis negali pašalinti tokių sudėtinių nešvarumų dalių kaip riebalai ar baltymai. Rankų plovimui pakanka ir įprasto muilo.

2

  1. Visą rankų paviršių įtrinkite muilu. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite rankas iš abiejų pusių apie 10-15 s.

34. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite išorines ir vidines rankų puses, riešus apie 20 s.4
5. Trinkite delną į delną.5

6.Trinkite tarpupirščius, vidines ir išorines delnų puses.
6

7. Ypač kruopščiai patrinkite pirštų galiukus, panages ir riešus.

7

8. Trinkite nykščius (sukamaisiais judesiais).

8

9. Trinkite sulenktus ir suglaustus pirštus (sukamaisiais judesiais) kitos rankos delne.
9
10.Kruopščiai nuplaukite tekančiu vandeniu rankas, kad pašalintumėte muilą. Vanduo turėtų tekėti nuo riešo pirštų link.

10

11.Jei yra galimybė, rankas šluostykite vienkartiniu popieriniu rankšluosčiu ar servetėle.

11

12. Tuo pačiu popieriniu rankšluosčiu užsukite vandens čiaupą.
12

13. Išmeskite popierinį rankšluostį į sandarią šiukšlių dėžę.

13

 

 

 

Parengė: Justina Kazickaitė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, panaudojant informaciją iš ulac.lt

 

 

 

 

Random Posts