JPSPP teikimo modelio įdiegimas

 

 

JAUNIMUI PALANKIOS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGOS

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su partneriais įgyvendina jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (toliau – JPSPP) diegimo modelį ir šiame projekte dirbanti Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė Justina Jagminienė bei psichologė Miglė Griškė jaunuoliams (14-29 m.) teikia sveikatos stiprinimo, prevencijos paslaugas, konsultuoja ir vykdo stebėseną savivaldybėje remdamosi 8 algoritmais.
JPSPP koordinatorius bei psichologas dažnai keliauja po Akmenės rajono savivaldybės mokyklas, kuriose veda paskaitas ir protmūšius. Taip pat aplankomos ir vietos, kuriose renkasi jaunimas. Viena iš jų – Atviri jaunimo centrai. Visi jauni žmonės yra smalsūs, dažnai ieškantys informacijos internete ar draugų rate, todėl labai svarbu suteikti mokslu grįstą ir patikimą informaciją ir taip prisidėti prie jaunuolių gyvenimo.
Š. m. kovo 28-29 dienos Akmenės ir Ventos gimnazijose vyko mokymai jaunimui aktualiomis temomis:
* lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo neigiamo poveikio sveikatai mažinimas;
* seksualinio smurto prevencija;
* Neigiamo depresijos poveikio mažinimas, savižudybės ir savižalos prevencija.
Š. m. kovo 31 d. Naujosios Akmenės atvirame jaunimo centre „New Stone“ vyko protmūšis „Valgymo sutrikimai ir sveikatai palanki mityba“. Jaunimas turėjo galimybę pamiklinti protus bei prisiminti sveikos mitybos principus, pakartoti pagrindines produkto sudedamąsias dalis ir jų normas, atskleisti savo žinias apie valgymo sutrikimus. Nugalėtojų komanda apdovanota Biuro įsteigtais prizais, o kiekvienas dalyvis – rašikliu.

 

PROTŲ MŪŠIS „KIEK DAUG ŽINAU APIE SVEIKATAI PALANKIĄ MITYBĄ“

     Š. m. kovo 18 dieną, Akmenės gimnazijoje vyko 8-10 klasių protų mūšio varžytuvės sveikatai palankios mitybos tema. Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė Justina Jagminienė ir psichologė Miglė Griškė jaunimą supažindino su valgymo sutrikimais bei emociniu valgymu, mokėsi dėmesingo valgymo ir jaunimą kvietė pamiklinti protus bei prisiminti sveikos mitybos principus, pakartoti pagrindines produkto sudedamąsias dalis ir jų normas, atskleisti savo žinias surengtame protų mūšyje „Kiek daug žinau apie sveikatai palankią mitybą?“. Iš viso renginyje dalyvavo 15 komandų iš 8-10 klasių. Visi dalyviai buvo apdovanoti Biuro įsteigtais rašikliais, o pirmos vietos komandos gavo dovanų stalo žaidimų.
Renginiui panaudotos Akmenės rajono savivaldybės 2022 metų visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšos.

JPSPP koordinatorė Justina Jagminienė

 

PREVENCINĖ PASKAITA „KŪDIKIŲ IR VAIKŲ SAUGIOS APLINKOS KŪRIMAS.     PIRMOJI PAGALBA“

  2021 m. rugpjūčio 31 d. Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, bendradarbiaujant su Akmenės rajono Paramos šeimai centro specialistais, buvo organizuota prevencinė paskaita „Kūdikių ir vaikų saugios aplinkos kūrimas“ ir praktinis užsiėmimas „Pirmosios pagalbos teikimas kūdikiui bei vaikui“. Paskaitos tikslas – šviesti socialinę riziką patiriančias šeimas, jos narių socialinius įgūdžius ir motyvaciją kurti saugią ir sveiką aplinką vaikui, atkreipiant dėmesį į pirmosios pagalbos teikimo svarbą, mokant efektyvios pagalbos teikimo įgūdžių, padėsiančių išvengti nelaimingų atsitikimų ir išsaugoti nukentėjusio arba staiga susirgusio vaiko gyvybę.
Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė (toliau – JPSPP) J. Jagminienė tėvams pateikė išsamią informaciją apie dažniausiai pasitaikančias vaikų traumas, priminė, kokie pavojai kyla vaikams sulaukus tam tikro amžiaus tarpsnio, išvardijo dažniausiai pasikartojančius sužalojimus namuose bei prevencines saugos priemones. Specialistė pademonstravo pirmosios pagalbos priemones ir veiksmus, kuriais siekiama sugrąžinti ar palaikyti nukentėjusio žmogaus gyvybines funkcijas iki kol bus suteikta kvalifikuota medicinos pagalba, akcentavo pirmos pagalbos veiksmų nuoseklumą. Aptarė ką reikia daryti perkaitus ar gavus šilumos ir saulės smūgį, susipažindino su pirmosios pagalbos rinkiniu bei tarptautiniu užspringimo ženklu. Praktinio užsiėmimo metu pademonstruota kaip taisyklingai suduoti penkis kartus į tarpumentę ir, jei nukentėjusysis vis dar užspringęs, atlikti Heimlicho manevrą.
Paskaitos metu tėvai išklausė ne tik teorinę dalį, bet taip pat turėjo galimybę ir pasipraktikuoti pirmosios pagalbos teikimo technikų naudojantis gaivinimo manekenais.

JPSPP koordinatorė Justina Jagminienė


JAUNIMO TARPE KALBĖTA APIE PSICHOAKTYVIAS MEDŽIAGAS

 

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai 2021 m. rugpjūčio 25 d. susitiko su Akmenės rajono Sporto centro vaikų socializacijos projekto „Vasarokime sportuodami“ dalyviais ir kalbėjo apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevenciją bei sveiką gyvenseną, užkrečiamųjų ligų profilaktiką. Susitikimo tikslas – vykdyti jaunimo švietimą, ugdyti vaiko psichologinį atsparumą neigiamos aplinkos poveikiui bei skatinti tinkamo elgesio visuomenėje įgūdžius.
Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (toliau – JPSPP) koordinatorė Justina Jagminienė aptarė psichoaktyvių medžiagų poveikį žmogaus sveikatai, didžiausius visuomenėje vyraujančius mitus, vartojimo priežastis ir pasekmes, supažindino su 3D stendais, kurie parodo, kokius gyvybinių organų pakitimus iššaukia vartojamos vienokios ar kitokios psichoaktyvios medžiagos.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas Airidas Povilas Stasiulis vaikus supažindino su užkrečiamomis ligomis, aptarė gripo, peršalimo ir COVID-19 ligų panašumus bei skirtumus, profilaktikos priemones. Vaikams buvo pademonstruoti riebalų (kuris atrodo lyg tikri riebalai) bei raumenų modeliai, suteikiant vaikams realų vaizdą kaip riebalai ir raumenys atrodo žmogaus viduje, priminta apie sveikatai palankią mitybą bei fizinio aktyvumo naudą.  Aktyviausiems diskusijoje dalyvavusiems renginio dalyviams išdalinti Biuro įsteigti prizai – rašymo priemonės.

JPSPP koordinatorė Justina Jagminienė

SUSIPAŽINIMAS SU JAUNIMU

Š. m. sausio 5 dieną jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (toliau – JPSPP) koordinatorė Justina Jagminienė ir psichologė Miglė Griškė lankėsi Atvirame jaunimo centre „New Stone“. Susipažinome su jaunimu, pristatėme Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vykdomą projektą „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio diegimas Akmenės, Raseinių ir Klaipėdos rajono savivaldybėse“, kurio tikslas – teikti poreikius atitinkančias kokybiškas ir prieinamas jaunimui (14-29 m.) palankias sveikatos priežiūros paslaugas bei paskatinti jaunus žmones rinktis sveikesnį gyvenimo būdą, kuris padeda stiprinti fizinę ir psichinę sveikatą, prisideda prie sveikos gyvensenos įpročių skatinimo. JPSPP koordinatorė pristatė ir „Facebook“ bei Instagram paskyras „Akmenės jaunimas sveikiau“, kuriose jaunimas gali rasti visas naujienas apie vykdomus renginius bei specialisčių kontaktus. Psichologė kalbėjo apie emocijas, jausmus, savęs pažinimą, pristatė asmenybės nustatymo testą. Pabaigai sužaistas emocingas interaktyvus šaradų žaidimas.

JPSPP koordinatorė Justina Jagminienė

 

 

Prevencinis renginys „Būk saugus vandenyje ir išmok teikti pirmąją pagalbą“

 Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai 2021 m. rugpjūčio 19 d. lankėsi vaikų ir jaunimo vasaros stovykloje (Kruopiuose) atostogaujančius vaikus ir vykdė prevencinį renginį „Būk saugus vandenyje ir išmok teikti pirmąją pagalbą“. Šio renginio tikslas – ugdyti pirmosios pagalbos įgūdžius ir priminti apie saugų elgesį vandenyje. Nuo vaikystės susipažinęs ir daug kartų girdėjęs pirmosios pagalbos teikimo esminius principus, žmogus nepabijos ištikus nelaimei prisiliesti prie nukentėjusiojo, suteikti jam pirmąją pagalbą.
Susitikimo metu Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (toliau – JPSPP) koordinatorė Justina Jagminienė vaikams priminė pavojus, kurie kyla vasarą atostogaujant prie vandens telkinių ir kaip jų išvengti, ką reikia daryti perkaitus ar gavus šilumos ir saulės smūgį, susipažindino su pirmosios pagalbos rinkiniu, aptarė nukentėjusiojo gyvybės požymių nustatymo sekas tik praradus sąmonę ir išnykus gyvybės požymiams, kaip atlikti širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą. Vaikai galėjo patys išbandyti savo jėgas gaivindami manekeną. Taip pat vaikams buvo pademonstruotas ir tarptautinis užspringimo ženklas, paaiškinta, kuo skiriasi dalinis užspringimas (kai žmogus sąmoningas, gali kalbėti ir kosėti) ir visiškas užspringimas (kai negali laisvai kvėpuoti, kalbėti ir kosėti, pradeda mėlti, netenka sąmonės), Vaikai suteikė pirmąją pagalbą užspringusiajam panaudodami mokomąją liemenę, imituojančią užspringusįjį. Ši mokomoji liemenė leidžia pajusti, kaip taisyklingai suduoti penkis kartus į tarpumentę ir, jei nukentėjusysis vis dar užspringęs, atlikti Heimlicho manevrą.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas Airidas Povilas Stasiulis vaikus supažindino su 3D stendais, kurie parodo, kokius gyvybinių organų pakitimus iššaukia vartojamos vienokios ar kitokios psichoaktyvios medžiagos. Visiems renginio dalyviams išdalinta dalomoji medžiaga bei Biuro įsteigti prizai – atšvaitai.

JPSPP koordinatorė Justina Jagminienė

 

 


APIE PROJEKTĄ


Diegiamo modelio tikslas –
teikti poreikius atitinkančias kokybiškas ir prieinamas jaunimui palankias sveikatos priežiūros paslaugas bei paskatinti jaunus žmones rinktis sveikesnį gyvenimo būdą.
Modelio uždaviniai:
1. koordinuoti JPSPP teikimą savivaldybėje, vykdant koordinacinio centro veiklą;
2. gerinti specialistų ir jaunimo sveikatos koordinatorių kompetencijas;
3. stiprinti jau egzistuojančių, jaunimui paslaugas teikiančių institucijų tinklą;
4. teikti jaunimui palankias kompleksines paslaugas savivaldybėse.
        Projekto „Adaptuoto ir išplėsto jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio įdiegimas Akmenės, Klaipėdos ir Raseinių rajonų savivaldybėse“ ( LT03-1-SAM-K01-009) tikslas -teikti kokybiškas ir prieinamas sveikatos priežiūros paslaugas jaunimui bei paskatinti jaunus žmones rinktis sveikesnį gyvenimo būdą, projekte numatytų savivaldybių teritorijose (Raseinių, Klaipėdos raj., Akmenės). Įgyvendinant projektą bus teikiamos konfidencialios paslaugos, padedančios stiprinti jaunimo psichinę ir fizinę sveikatą. Organizuojami sveiko gyvenimo būdą skatinantys renginiai ir mokymai jaunimui. Renginiuose taip pat bus skatinamas ir socialinis bendravimas, kurio trūkumas jaučiamas tikslinėse savivaldybėse dėl mažo jaunimo užimtumo. Užtikrinant tarpinstitucinį bendradarbiavimą bus vykdomi renginiai, kurių metu partneriai dalinsis savo gerąja patirtimi. Daugiau informacijos galite rasti puslapyje www.sveikasjaunimas.lt.
Investuojant į sveikatos priežiūrą ir sveiko gyvenimo būdo skatinimą mažinama ir susirgimų rizika. Tikėtina, kad ateityje sumažės išlaidos skirtos sveikatos priežiūrai, nes bus greičiau diagnozuojamos ligos ir mažiau susirgimų. Įvykdant šias projekto veiklas bus platinama informacija ir apie JPSPP koordinacinio centro veiklą.
              Algoritmai, diegiami kiekvienoje iš projekte dalyvaujančių savivaldybių:
1. Lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo prevencija.
2. Psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencija.
3. Alkoholio vartojimo prevencija.
4. Depresijos prevencija.
5. Savižudybių ir savižalos prevencija.
6. Sveikatos sutrikimų, susijusių su antsvoriu ir nutukimu prevencija.
7. Seksualinio smurto prevencija.
8. Valgymo sutrikimų prevencija.

Projekto partneriai:

Raseinių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
Akmenės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras

Projektas finansuojamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės (toliau – EEE) finansinio mechanizmo ir Bendrojo finansavimo (Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos EEE ir (arba) Norvegijos finansinių mechanizmų programoms finansuoti) lėšos. Paramos intensyvumas – 100% tinkamų finansuoti išlaidų. Projektui skirta 249 116,10 EUR parama, kurią sudaro 220 830,29 EUR EEE finansinių mechanizmų lėšos ir 211 748,68 EUR Bendrojo finansavimo lėšos.

Paramos suma, tenkanti kiekvienam Projekto partneriui:
Raseinių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biurui – 84 583,03EUR.
Akmenės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biurui – 83 715,59 EUR.
Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biurui – 82 848,23 EUR.

Projekto įgyvendinimo terminas: 2021 m. balandžio 2 d. – 2023 m. balandžio 2 d.
Privalomi Modelio elementai:
1. JPSPP koordinacinis centras savivaldybėje
2. JPSPP teikiančių institucijų tinklas
3. Jaunimo sveikatos interneto portalas
4. Mokymai specialistams
5. JPSPP viešinimas savivaldybėje;